Termowizja

Co to jest termowizja?

Read Time:2 Minute, 41 Second

Termowizja znana też jako termografia to rejestrowanie promieniowania cieplnego, emitowanego przez ciała zwierząt lub ludzi, oraz obiekty. Sama nazwa brzmi co oczywiste bardzo enigmatycznie, jednak sam proces jest bardzo często stosowany w wielu prozaicznych dziedzinach codziennego życia. Szczególną popularnością cieszy się szczególnie w towarzystwie myśliwych, którzy wykorzystują termowizję w czasie polowań łowieckich na dziką zwierzynę, szczególnie w okresie letnim.

Innymi słowy, można powiedzieć, że jest to metoda wykorzystania promieniowania podczerwonego w celu uzyskania odpowiednich informacji. Jak wiadomo w dzisiejszych czasach zdobycie informacji jest czymś absolutnie niezbędnym i bezcennym, dlatego tak wielu ludzi działających w celach prywatnych lub służbowych na zakup termowizora. Tym, co wyróżnia termowizor na tle konkurencji jest możliwość obserwowania obiektów nawet w wyjątkowo skrajnych warunkach atmosferycznych, jak mgła, dym, lub smog. 

W niniejszym artykule dowiesz się o tym bardziej szczegółowo. 

Jak działa termowizja?

Każdy z obiektów, które widzimy na zdjęciach fotograficznych emituje fale elektromagnetyczne, mieszczące się w określonym spektrum podczerwieni, które pozwalają przede wszystkim dokładnie określić jego  parametry. Kamery termowizyjne mają za zadanie bardzo dokładnie zmierzyć ilość podczerwieni, jak emituje dana powierzchnia. Warto wiedzieć, że najczęściej cieplejsze obiekty w termowizorze mają kolor czerwony, biały lub brązowy, natomiast zimniejsze obiekty mają kolor niebieski, zielone, a nawet czarne. Widmo elektromagnetyczne ma tak szeroki zakres barw, że światło widzialne dla ludzi i zwierząt stanowi jego bardzo niewielką część, przez co musimy się wspomagać dzięki zastosowaniu termowizora. 

Czym się różni termowizor i noktowizor?

Dla wielu może być trudne odróżnienie czym różnią się termowizor i noktowizor. Termowizor rejestruje promieniowanie cieplnie, ściśle powiązane z temperaturą otoczenia oraz danego obiektu. Wszystkie pomiary są co oczywiste zgodne z rzeczywistym stanem faktycznym. Noktowizor natomiast działa na zupełnie innej zasadzie, gdzie w głównej mierze chodzi o zwiększenie emitowanego światła nawet kilka tysięcy razy, co pozwala dostrzec coś, co jest kompletnie niezauważalne gołym okiem dla człowieka. 

Którą technologię wybrać?

W dobie obecnej inflacji oraz stale rosnących cen podstawowych towarów i usług zakup noktowizora lub termowizora jest konieczny i niezbędny, tylko w uzasadnionych przypadkach. Tak jak wcześniej wspomniano, termowizor nadaje się do pracy nawet w bardzo skomplikowanych warunkach atmosferycznych, co jest dodatkowym atutem szczególnie w krajach gdzie pogoda jest zmienna i bardzo często widoczność jest bardzo utrudniona. To wszystko sprawia, że termowizor jest czymś niezwykle pożądanym na rynku, szczególnie przez wszystkich tych, którzy nocami mają zamiar obserwować przyrodę. 

Wady i zalety termowizora

Celownik termowizyjny pomimo swoich licznych zalet, które jak wcześniej wspomniano, pozwala na pracę szczególnie podczas trudnych warunkach atmosferycznych w zadymieniu i zamgleniu, ma również bardzo istotne wady. Najważniejszą z nich jest oczywiście cena,  gdyż najtańszy celownik dostępny na rynku kosztuje osiem tysięcy złotych. Najdroższe modele celowników kosztują nawet trzydzieści tysięcy złotych, co bezapelacyjnie jest towarem luksusowym, który jest możliwy do zakupu jedynie dla wybranych. Obraz z kamery termowizyjnej jest nienaturalny i opera się w głównej mierze na pomiarach podczerwieni, co dla niektórych może być czymś niestosownym, szczególnie w takiej cenie. 

Wady i zalety noktowizora

Warto wiedzieć, że noktowizory cyfrowe mają bardzo niewielki wyświetlacz, a jako że obraz jest jaśniejszy, może się zdarzyć, że użytkownik zostanie oślepiony przez to urządzenie, a zużycie baterii również jest o wiele większe. Wśród zalet tego produktu należy wymienić oczywiście cenę, która jest o wiele niższa, w porównaniu do celowników termowizyjnych.  

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polowanie nocą - celowniki termowizyjne Previous post Co jest potrzebne myśliwemu wybierającemu się na polowanie w nocy?
Next post Infiray Zoom ZH38 termowizyjny monokular