Polowanie nocą - celowniki termowizyjne

Co jest potrzebne myśliwemu wybierającemu się na polowanie w nocy?

Read Time:2 Minute, 47 Second

Odwieczny kontakt człowieka z przyrodą, we współczesnej odsłonie polega na poznawaniu życia dziko żyjącej fauny oraz racjonalnym gospodarowaniu jej zasobami. Polowanie na ptactwo i leśną zwierzynę obwarowane jest szeregiem przepisów. Mają one na celu ustanowienie szczegółowych warunków zarówno pod względem ekologicznym, jak też odnośnie do bezpieczeństwa uczestników polowania. Prawo łowieckie dopuszcza możliwość polowania nocą, ale z zaznaczeniem, że trzeba wówczas zachować szczególną ostrożność. Jak się przygotować do nocnych łowów?

Co jest potrzebne do zbadania terenu?

Nocne polowania odbywają się w warunkach ograniczonej widoczności. W ciemności trudno jest dostrzec znajdujące się na danej przestrzeni obiekty lub osoby postronne, które mogłyby znaleźć się w zasięgu strzału. Dlatego polowania po zmroku określone są szczegółowymi wytycznymi. Aby zapobiec dowolnej interpretacji terminu „nocne polowanie” prawo łowieckie dokładnie zakreśla granice czasowe. To okres, który rozpoczyna się na godzinę przed zachodem słońca a kończy się na godzinę przed wschodem.

Co do zasady, myśliwy powinien zapoznać się z topografią terenu w ciągu dnia. Daje to ogólną orientację, czy w pobliżu obszaru, na którym zamierza polować nie znajdują się osady ludzkie lub drogi publiczne. Jednak po zmroku mogą zajść jakieś nieprzewidziane okoliczności powodujące zagrożenia. Dlatego, aby na bieżąco obserwować teren po zmroku, myśliwy powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt umożliwiający widzenie przy słabym natężeniu światła. Do tego celu doskonale nadaje się noktowizor – urządzenie umożliwiające obserwację otoczenia w nocy.

Dokładne monitorowanie otoczenia eliminuje zagrożenie przypadkowego oddania strzału w kierunku innych uczestników polowania lub osób, które mogą znajdować się w pobliżu, na przykład miłośników fotografowania nocnego życia zwierząt. W związku z tym, dla myśliwego przygotowującego się do polowania nocą noktowizor powinien być jednym z podstawowych elementów ekwipunku.

Zanim myśliwy odda strzał

Nie na wszystkie zwierzęta można polować w nocy. W Regulaminie Polowań Polskiego Związku Łowieckiego wyszczególnione są gatunki, do których jest dozwolone strzelanie po zmierzchu, są to:

  • drapieżniki,
  • dziki,
  • piżmaki,
  • dzikie gęsi i kaczki.

Aby myśliwy mógł dokładnie zidentyfikować cel musi posiadać celownik termowizyjny. Urządzenie to działa na innej zasadzie niż noktowizor, który jedynie wzmacnia natężenie światła, przez co umożliwia obserwację. Urządzenie termowizyjne działa na zasadzie różnicowania temperatur pomiędzy obiektem a jego otoczeniem. Elektroniczny celownik termowizyjny rejestruje promieniowanie cieplne wytwarzane przez żywe organizmy i przetwarza je w obraz ukazujący się na wyświetlaczu. Zintegrowanie celownika termowizyjnego z bronią palną używaną przez myśliwych, umożliwia dokładne zidentyfikowanie obiektu i wykonanie celnego strzału.

Jak się przygotować do polowania w nocy?

Podstawa to sprawna i niezawodna broń palna. Jeśli łowca jest również dobrze przygotowany pod względem wyposażenia w urządzenia poprawiające widoczność, polowanie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. A przede wszystkim, myśliwy zapewni bezpieczeństwo sobie i grupie, która mu towarzyszy.

Niektóre dzikie zwierzęta są aktywne głównie po zmroku, bo wtedy penetrują teren w poszukiwaniu pożywienia. Niezauważone w porę mogą zaatakować człowieka, który jest w lesie intruzem. Noktowizor pozwala na dostrzeżenie np. dzika z na tyle bezpiecznej odległości, aby się oddalić lub oddać strzał. Z kolei celownik termowizyjny daje pewność, że strzał będzie oddany do właściwego celu.

Niezależnie od tego wyposażenia, myśliwemu potrzebna jest również odzież zapewniająca komfort termiczny w często niskich, nocnych temperaturach oraz wodoodporne obuwie. Przydają się też dodatkowe akcesoria jak np. torba na naboje, nóż myśliwski, latarka, oraz telefon komórkowy w razie sytuacji wymagającej kontaktu z grupą lub wezwania pomocy. Dobre przygotowanie do nocnego polowania to gwarancja sukcesu i pełnego bezpieczeństwa podczas łowów.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Monokular termowizyjny Previous post Zalety i funkcje monokularu termowizyjnego
Termowizja Next post Co to jest termowizja?