Termowizja – co to jest i jak działa?

Read Time:3 Minute, 11 Second

Termowizja to technologia, która pozwala na obrazowanie energii cieplnej emitowanej przez obiekty i organizmy żywe. Dzięki temu można widzieć w ciemności, mgłę, dym lub inne przeszkody, które utrudniają widoczność w świetle widzialnym. Termowizja jest wykorzystywana w wielu dziedzinach, takich jak medycyna, przemysł, budownictwo, ratownictwo czy myślistwo.

Jak działa termowizja?

Termowizja opiera się na zasadzie, że każdy obiekt o temperaturze wyższej niż zero bezwzględne (ok. -273°C) emituje promieniowanie podczerwone (IR). Promieniowanie to jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ale może być rejestrowane przez specjalne urządzenia zwane kamerami termowizyjnymi. Kamery termowizyjne składają się z czujnika IR, który zbiera promieniowanie z różnych zakresów długości fali i przetwarza je na sygnał elektryczny, oraz z wyświetlacza, który pokazuje obraz zrozumiały dla ludzkiego oka. Obraz ten jest zwykle przedstawiony w skali szarości lub w fałszywych kolorach, gdzie kolory odpowiadają różnym temperaturom.

Jaki sprzęt i akcesoria wybrać?

Wybór sprzętu i akcesoriów termowizyjnych zależy od celu i warunków użycia. Na rynku dostępne są różne rodzaje kamer termowizyjnych, które różnią się między innymi rozdzielczością, czułością, zakresem temperatury, polem widzenia, odległością detekcji czy funkcjami dodatkowymi. Niektóre kamery termowizyjne są przenośne i mogą być używane jako lornetki, monokulary czy noktowizory. Inne kamery termowizyjne są montowane na statywach, pojazdach, dronach czy broni. Kamery termowizyjne mogą być również połączone z innymi urządzeniami, takimi jak lasery, GPS czy komputery.

Jednym z najpopularniejszych akcesoriów termowizyjnych jest celownik termowizyjny. Celownik termowizyjny to rodzaj kamery termowizyjnej, która jest zamontowana na broni palnej i służy do celowania w ciemności lub przy ograniczonej widoczności. Celownik termowizyjny pozwala na wykrycie i identyfikację celu na podstawie jego sygnatury cieplnej. Celownik termowizyjny jest często używany przez myśliwych do polowania na zwierzynę nocną lub ukrytą w zaroślach.

Przy wyborze celownika termowizyjnego należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: rozdzielczość, czułość, zakres temperatury, pole widzenia, odległość detekcji, powiększenie, stabilność obrazu czy łatwość montażu i obsługi. Ponadto warto sprawdzić czy celownik termowizyjny jest kompatybilny z danym typem broni i amunicji oraz czy spełnia wymagania prawne i etyczne.

Noktowizor czy termowizja?

Noktowizor to urządzenie, które pozwala na widzenie w ciemności poprzez wzmacnianie światła widzialnego lub podczerwonego. Noktowizor wymaga doświetlenia podczerwienią, które może być wbudowane w urządzenie lub zewnętrzne. Noktowizor jest wrażliwy na źródła światła, takie jak latarki, reflektory czy błyskawice, które mogą oślepić użytkownika lub uszkodzić urządzenie. Noktowizor nie pozwala na rozróżnienie kolorów ani temperatur.

Termowizja to urządzenie, które pozwala na widzenie w ciemności poprzez obrazowanie energii cieplnej emitowanej przez obiekty i organizmy żywe. Termowizja nie wymaga doświetlenia podczerwienią, co oznacza, że jest niewykrywalna dla innych użytkowników termowizji lub noktowizji. Termowizja jest odporna na źródła światła, takie jak latarki, reflektory czy błyskawice, które nie wpływają na jakość obrazu. Termowizja pozwala na rozróżnienie kolorów i temperatur.

Zalety termowizji nad noktowizją to:

 • większa skuteczność w wykrywaniu i identyfikacji celów
 • lepsza widoczność w warunkach mgły, dymu, kurzu czy deszczu
 • brak konieczności doświetlenia podczerwienią
 • brak ryzyka oślepienia lub uszkodzenia urządzenia przez źródła światła
 • możliwość oceny stanu zdrowia i kondycji zwierzęcia

Wady termowizji nad noktowizją to:

 • wyższa cena
 • większy pobór energii
 • większa waga i gabaryty
 • gorsza rozdzielczość i ostrość obrazu
 • trudność w ocenie odległości i głębi

Jak wykorzystywana jest termowizja w myślistwie?

W myślistwie termowizja jest bardzo przydatna, ponieważ umożliwia obserwację zwierząt bez zakłócania ich naturalnego zachowania. Termowizja nie wymaga doświetlenia podczerwienią, co mogłoby zwrócić uwagę zwierzyny lub innych myśliwych. Termowizja pozwala również na ocenę stanu zdrowia i kondycji zwierzęcia oraz na uniknięcie błędów strzeleckich.

Termowizja może być używana do:

 • poszukiwania zwierzyny w ciemności lub przy ograniczonej widoczności
 • śledzenia śladów cieplnych zwierzyny po strzale
 • sprawdzania czy zwierzę jest martwe czy żywe
 • wykrywania innych myśliwych lub osób niepożądanych na terenie łowiska
 • monitorowania populacji i migracji zwierzyny
 • badania zachowania i zwyczajów zwierzyny

Termowizja może być również używana do celów edukacyjnych, naukowych lub rekreacyjnych, takich jak:

 • podziwianie piękna przyrody nocnej
 • fotografowanie lub filmowanie zwierzyny z perspektywy termicznej
 • uczestniczenie w warsztatach lub szkoleniach z zakresu termowizji
 • testowanie lub porównywanie różnych urządzeń termowizyjnych
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Celownik termowizyjny InfiRay Rico RL42 Previous post Charakterystyka Celownika Termowizyjnego InfiRay Rico RL42
Next post Monokular termowizyjny Infiray Finder FL25R