Kamera termowizyjna stosowana w myślistwie

Read Time:2 Minute, 55 Second

W polowaniu przydaje się każda nowość technologiczna, która pozwala obserwować zdobycz. Dlatego też do tego celu najlepiej nadają się zarówno noktowizory czy też kamery termowizyjne. Chociaż oba urządzenia działają na zupełnie różne sposoby, można je traktować jako dodatkowe „trzecie oko”.

W jaki sposób działa termowizja?

Zasada działania kamery termowizyjnej jest podobna do konwencjonalnej kamery cyfrowej. Różnica polega przede wszystkim na tym, że czujnik obrazowania przechwytuje elektromagnetyczny zakres średniej podczerwieni (długości fal około 0,9-14 µm) i w ten sposób rejestruje zakres energii cieplnej. Energia cieplna jest wytwarzana przez prawie wszystkie cząstki we wszechświecie (nie licząc obiektów schłodzonych do zera absolutnego). Kamera na podczerwień rejestruje tego rodzaju energię i w ten sposób przekształca ją w obraz czytelny dla człowieka.

Kamery termowizyjne mogą wykrywać promieniowanie cieplne emitowane przez jednostki fizyczne w zakresie temperatur od -40/35 stopni Celsjusza do około 1500-2000 stopni Celsjusza. Są najczęściej używane na przykład w myślistwie. W sklepie myśliwskim można znaleźć akcesoria, które mogą być potrzebne podczas polowania. W skład tego typu wyposażenia wchodzi celownik termowizyjnykamera termowizyjna, co znacznie ułatwia polowanie w nocy iw trudnych warunkach. 

Kamery na podczerwień działają na zasadzie detekcji termicznej i są niezależne od światła widzialnego.

Kamery termowizyjne- Zastosowanie

Kamery termowizyjne szybko wkroczyły na polskie polowania. Wybór jest ogromny, a także dostosowany do zróżnicowanych potrzeb myśliwych. W związku z tym na rynku dostępne są lornetki, lunety i nakładki termowizyjne. 

Kamery termowizyjne zawsze wyświetlają ten sam obraz, niezależnie od tego, czy są używane w dzień, czy też w nocy. Na ich jakość nie ma wpływu pogoda (mgła, śnieg, a także deszcz). Obraz nie zostanie zniekształcony ani oślepiony światłem reflektorów samochodowych lub latarek. W każdym przypadku urządzenie tego rodzaju wyświetla nienaruszone obrazy o wysokim kontraście. Dlatego też gorące punkty są łatwo widoczne za krzakami oraz drzewami. Oczywistą zaletą kamer na podczerwień jest to, że obrazy można rejestrować i przeglądać później.

Czy warto kupić kamerę na podczerwień?

Urządzenia z możliwościami termowizyjnymi zwykle nie należą do najtańszych. Ale w praktyce są skuteczne i potrafią szybko wykryć gorące i zimne punkty w środowisku.  W związku z tym to inwestycja, która na pewno się zwróci. Warto więc samemu sprawdzić, jak skuteczne jest to urządzenie. 

Monokular termowizyjny to rodzaj kamery termowizyjne. Jest to kompaktowe urządzenie, z którego chętnie korzystają myśliwi podczas polowań. Są na ogół lekkie, a także łatwe w użyciu, dzięki czemu idealnie nadają się dla początkujących myśliwych bez doświadczenia w trudnych warunkach. Warto zaznaczyć, że te praktyczne urządzenia reagują na temperaturę, co czyni je przydatnymi nie tylko w nocy, ale także we mgle, śniegu czy też deszczy.

Za pomocą kamery termowizyjnej można czytać wyraźne obrazy zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Sprzęt może być również używany w ekstremalnych warunkach pogodowych. Myśliwska kamera termowizyjna jest szczególnie przydatna, gdy zwierzęta są ukryte za roślinnością lub przeszkodami. 

Kamera termowizyjna- Podsumowanie

Spośród różnych urządzeń stosowanej w myślistwie, właśnie myśliwska termowizja gwarantuje najbardziej zauważalne zalety na łowiskach. Możliwości tego typu urządzeń pozwalają nie tylko prowadzić obserwacje w całkowitej ciemności, ale także rozróżniać cele po przeszkodach wizualnych, takich jak liście, opady śniegu albo też mgła.

Tak więc termowizja myśliwska jest nowoczesnym narzędziem, które może przede wszystkim znaleźć zwierzynę w terenie za pomocą ciepła emitowanego przez zwierzę. Jest to szczególnie przydatne podczas nocnych polowań lub też bardzo trudnych warunków pogodowych przy ograniczonej widoczności. Termowizja jest także stosowane w wielu innych obszarach, gdzie wymagana jest szybka detekcja ciepła.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Monokular termowizyjny Next post Zalety i funkcje monokularu termowizyjnego